czwartek, 3 grudnia 2015

BOOKATHON- Opowieść wigilijna

Czas na kolejną relację z maratonu czytelniczego. Wczorajszym wyzwaniem było przeczytanie lektury, której wcześniej się nie przeczytało. W sumie nadchodzi czas świąt, także przeczytałam "Opowieść wigilijną". 

Autor: Charles Dickens
Wydawnictwo: Greg
Ilość stron: 78


 Opowiadanie Karola Dickensa pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Jest on samotnikiem, nie lubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya - jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win który wykuł sobie za życia. Ta wizyta ma uchronić Scrooge'a przed podobnym losem. Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Przerażony wizją samotnej śmierci, Scrooge pojmuje beznadziejność takiego trybu życia i nastawienia do innych ludzi, staje się z powrotem szczodrym, serdecznym człowiekiem, jakim był za młodu, przed śmiercią siostry, jedynej jak się zdawało osoby, która kiedykolwiek się o niego troszczyła.Opowieść wigilijna jest piękną książką opowiadającą o magii świat Bożego Narodzenia. Wydaje mi się, że każdy wyczekuje tego dnia, aby zobaczyć śnieg za oknem czy wypatrzeć pierwszą gwiazdkę na niebie, żeby odpakować prezent a także, spotkać się z rodziną, podzielić się opłatkiem i przysiąść do rodzinnego obiadu. Jest to prawdziwa magia świąt.

Głównym bohaterem jest Ebenezer Scrooge, który stroni od ludzi woli być samotnikiem, a także nie lubi Wigilii. Irytuje go radość innych osób oraz powiedzenie "wesołych świąt".

Kiedy nadchodzi późny wieczór Ebenezerowi ukazuje się duch swojego wspólnika Jakuba Marleya, który ostrzega naszego bohatera aby się zmienił i był lepszym człowiekiem. Następnie przychodzą do niego Duchy Dawnych, Teraźniejszych i Przyszłych Świąt Bożego narodzenia. Pod ich wływem coś się zmienia w Ebeneerze.

Opowieść wigilijna jest piękną powieścią świąteczna a do tego lekturą szkolną. Jest to książka uniwersalna dla każdego po przeczytaniu jej każdy uwierzy w magię Świąt Bożego Narodzenia, który jest ważnych i rodzinnym świętem.

Ocena 7/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz