poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Recenzja - Gra o tron

Tytuł: Pieśń Lodu i Ognia Gra o tron tom 1
Autor: George R. R. Martin
Wydawnictwo: Zyska i S-ka
Ilość stron: 773

 W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie.
Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam...
Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron.
To już kolejna powieść w moim życiu, gdzie mamy tylu bohaterów i tyle wątków, że ciężko się połapać co, gdzie i jak. Plusem albo minusem jest to, że oglądałam serial czyli 5 sezonów Gry o tron, przez co troszkę książkę porównywałam do ekranizacji. Dla mnie to plus, ponieważ mogłam się bardziej połapać w bohaterach.

Mamy dawne czasy tuż po wojnie, gdzie obalono Szalonego Smoczego Króla a na tronie Siedmiu Królestw zasiadł Robert Baratheon. Jednak nie mamy szczęśliwej przygody, jest o wiele więcej osób, które chciały by zasiadać na tronie. I jeszcze NADCHODZI ZIMA (Chyba najsłynniejsze zdanie z powieści.), trzeba się przygotować przed mrozem i dzikimi ludźmi. Jeszcze mamy na południu Daenerys, która także chciałaby władać całym królestwem

Powieść jest długa i cały czas się coś dzieje, mnóstwo wątków jest zaczętych ale nie skończonych i mam nadzieję, że będą rozwinięte w następnych tomach. Niestety nie lubię, gdy w jednym tomie mamy tak dużo bohaterów, strasznie mi się to miesza. Bardzo lubię za to kiedy rozdziały są pisane z innej perspektywy.

Moim ulubionym bohaterem jest chyba oczywista oczywistość, że to Jon Snow. On rozwala system jest najlepszy!

Mam ochotę sięgnąć po inne powieści Martina, nie tylko serię Gry o tron. Tą serię polecam każdemu, kto uwielbia fantastykę i nie boi się sięgać po bardziej skomplikowane książki.

Ocena 7/10

1 komentarz:

  1. Zawsze jak czytam Twoje recenzje to od razu mam chęć na czytanie książek ^^ Aktualnie brak czasu mi zbytnio nie pozwala, ale jestem święcie przekonany, że po dłuższym czasie na pewno do tego wrócę. A dzięki Tb mogę dodawać sobie na liście do kolejki książki, które będę nadrabiał. Dziękuję i życzę powodzenia w dalszych recenzjach, jak i na yt ! :)

    OdpowiedzUsuń