wtorek, 3 listopada 2015

Recenzja Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych

Tytuł: Vintage. Sklep rzeczy zapomnianych
Autor: Susan Gloss
Wydawnictwo: Wydawnictwo Marginesy
Ilość stron: 355

W małym sklepiku Violet Turner każdy używany przedmiot ma swoją historię… Podobnie jak kobiety, których życie jest związane z tym sklepem. Violet uwielbia słuchać ich wspomnień związanych z przedmiotami, ale sama i samotna wciąż ucieka przed przeszłością. Dopiero wizja utraty sklepu uświadamia jej, jak ważni są w jej życiu inni ludzie i ich pomoc.Kto nie lubi przymierzać starych po mamie czy babci? Na pewno każda dziewczyna miała nie raz taka sytuacje. Stare ubrania mają swoją historię. Niekiedy warto poznać je oraz to co przeżyła właścicielka.
Vintage- każdy zna to pojęcie, sklep z rzeczami używanymi i starymi. Czasami w takich miejscach zdarzają się ubrania czy drobiazgi, które są bardzo wartościowe ze znanych firm typu Channel czy Louis Vuitton. Można je kupić w bardzo niskich cenach. Zdarza się, że sprzedawczynie nie mają pojęcia jaki wartościowy towar mają na stanie.

"(...) piękny przedmiot nie jest wiele wart, jeśli nie można się z nim z innymi. To tylko rzecz. Dopiero kiedy pozwalamy innym się nim cieszyć, staje się naprawdę piękny."

Vintage to powieść na jesienne popołudnie. Lekka lektura bardzo szybko się ją czyta, umila wieczór z ciepłą herbatą.
Bohaterka Violet ma swój butik, w którym sprzedaje różne starocia.Od ubrań i butów po zegarki czy inne przedmioty. Jak się okazuje czterdziestolatka ma problem gdyż jej budynek ze sklepem i mieszkaniem ma zostać zburzony. Na pomoc przychodzą klientki a potem przyjaciółki na pomoc.

"Niektórych interesuje tylko to, co nowe i popularne - powiedziała Amithi. 
 - Według mnie, postępując tak, nie dostrzegają wokół siebie pięknych rzeczy. "

Okładka książki jest obłędna. To jest ta książka którą kupiłam ze względu na okładkę a nie na treść. Jednak zawartość okazała się przepiękna i wzruszająca historia o przyjaźni kobiet. Ciekawym elementem są początki rozdziału, gdzie autorka opisała niektóre przedmioty takie jak buty, marynarkę czy suknię wieczorową oraz ich opis stan i źródło pochodzenia. Główna bohaterka pokazuje jak oceniać stare przedmioty oraz wie mniej więcej z jakich lat pochodzą dane rzeczy. Historie kobiet mimo, że były przewidywalne i tak ta powieść zrobiła na mnie duże wrażenie.


Ocena 9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz