wtorek, 25 sierpnia 2015

Recenzja Wielki GatsbyTytuł: Wielki Gatsby

  

Autor: Fitzgerald F. Scott
Wersja elektroniczna
Liczba stron: 128


Najsłynniejsza powieść F. Scotta Fitzgeralda - w chwili ukazania się została uznana za najpełniejszy obraz "straconego pokolenia", którego dojrzewanie do dorosłości przypadło na lata pierwszej wojny światowej.

„Wielki Gatsby” przenosi nas do Nowego Jorku w lata 20., gdzie zewsząd słychać jazz, w podziemiu kwitnie handel alkoholem, a miastem rządzi mafia. Jest to czas wielkiego kryzysu i równie wielkich profitów. Czas, w którym najłatwiej w ciągu krótkiego czasu stać się kimś, będąc wcześniej nikim. Właśnie kimś takim był Jay Gatsby, marzący o wielkich pieniądzach i władzy. By ziścić te marzenia dostaje się w tryby przestępczego półświatka i wielkiej finansjery...

Porywający styl Scotta F. Fitzgeralda sprawia, że „Wielki Gatsby” jest powieścią niepokojąco aktualną. Obowiązkowa pozycja na półce każdego kolekcjonera klasyki.

W maju 2013 roku trafiła do kin nowa adaptacja tej bestsellerowej powieści w reżyserii Baza Luhrmanna z Leonardo DiCaprio w roli tytułowej. 
Gatsby, tajemnicza osoba, o której nikt nic nie wie. Organizuje przyjęcia, na które przychodzą przypadkowe osoby, oprócz jednej osoby – Nicka Carraway.
Jay Gatsby jest osobą typową, która z biednej osoby po przeżytej wojnie staje się bohaterem bogatym i znanym.
Nick jest narratorem w powieści.  Opowiada swoje przemyślenia na temat Jaya Gatsbiego oraz sytuacji, które się wokół niego dzieją. Jest obserwatorem obiektywnym. Z biegiem czasu staje się bliskim przyjacielem Gatsbiego.
Wielki Gatsby opowiada o nieszczęśliwej miłości tytułowej postaci. Pokazuje, że nie tyko pieniądze dają szczęście.
Film oglądałam kilka lat temu, pamiętam, że bardzo mi się podobał ale szczegółow już nie kojarzę dlatego nie będę się rozpisywać.
Podoba mi się klimat powieści. Lata 20-te, jazz oraz szczegółowy opis wyższych sfer. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Powieść czyta się jednym tchem chociaż dłużej zajęła mi końcówka, która się przedłużała i była troszkę nudnawa. Książka bardzo mi się podobała, szczególnie wykreowanie postaci Gatsbiego. Niestety nieszczęśliwie się zakochał a nikomu nie będę pisać co się stało dalej. Mimo,  że to klasyk bardzo polecam każdemu przeczytanie tej pozycji

Ocena : 9/10

Zdjęcie pochodzi ze strony empik.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz