środa, 27 kwietnia 2016

Recenzja - Player one

Tytuł: Player one
Autor: Ernest Cline
Wydawnictwo: Amber
Ilość stron: 416


NAJLEPSZA POWIEŚĆ SCIENCE FICTION 2011 według Amazonu i największej sieci księgarskiej USA Barnes & Noble 2011. Bestseller "New York Timesa" i "USA Today". Kupiony przez amerykańskiego wydawcę za sześciocyfrową sumę. Dzień później wytwórnia Warner Bros wygrała zażartą aukcję o prawa do ekranizacji. Wejdź do OASIS - globalnego wirtualnego świata 2044, w którym każdy może być tym, kim chce. Rok 2044. Kryzys zrujnował największe mocarstwa. W Ameryce ludzie głodują i zamarzają na ulicach.
Miasta zamieniły się w osiedla slumsów i przyczep kampingowych. Osiemnastoletni Wade ucieka od rzeczywistości i cały wolny czas spędza w OASIS, globalnym wirtualnym świecie, w którym każdy może być tym, kim chce. To internet nowej generacji, wszechobecna symulacja, gdzie można robić wszystko - żyć, uczyć się, bawić i kochać. W OASIS jej twórca, ekscentryczny geniusz-multimiliarder Halliday, zakodował zagadki - kod do kolosalnej fortuny i absolutnej władzy. Miliony ludzi bezowocnie próbowały go złamać, by zdobyć nagrodę. I odkrywały nowe znaczenie ucieczki od rzeczywistości i pogoni za szczęściem, obsesyjnie studiując ikony Hallidaya - enigmatyczne wskazówki, których nie odczyta nikt, kto nie jest maniakiem gier, filmów i muzyki z lat 80. Nagle Wade odkrywa pierwszą zagadkę... Cały świat patrzy, tysiące przyłączają się do gry - wśród nich potężni wirtualni gracze gotowi popełnić realne morderstwo, by przeszkodzić Wade'owi. Teraz Wade żeby przeżyć, musi wygrać. Ale żeby wygrać, musi porzucić doskonały świat wirtualny i stanąć twarzą w twarz z życiem i z miłością - w realu, z którego tak rozpaczliwie chciał uciec. STAWKĄ JEST ŚWIAT. CELEM - NAJWYŻSZA NAGRODA. JESTEŚ GOTOWY? 

 
 Co byście powiedzieli o przyszłości, która tak naprawdę podobałaby się tylko geekom gamerom a reszta społeczeństwa byłaby głodna, biedna i nie miałaby gdzie mieszkać. Na pewno ja bym nie chciała takiej przyszłości, która rozgrywała by się przez większość życia w wirtualnej rzeczywistości.

Mamy lata ok 2020-2030 oraz głównego bohatera Wade'a. Bohater jak każdy inny, 18- latek, który nie ma rodziców, mieszka u ciotki i po kryjomu większość czasu poświęca OASIS. Mamy także twórcę tej gry Pana Hallidaya, który ukrył w grze złote jajo, które jest nagrodą. Jest to bardzo ciężka droga do jego zdobycia. Dzięki niemu osoba, która wygra dostanie w spadku całe OASIS oraz miliarderem.

Nasz głowny bohater Wade próbuje odkryć tajemnice bram oraz zdobycia w nich trzech kluczy, dzieki czemu nie byłby takie biedny. Wade poznaje swoją miłośc komuterową. Jest to ciężki związek, gdzie obydwie osoby rywalizują o to samo. 

Niby mamy przyszłość a całe tło powieści to lata 80-te, całą muzykę, gry typu Atari, filmy itp. Ten element bardzo mi się podoba, gdyż najbardziej lubię muzykę tamtych czasów.

Jednak ta powieśc nie ma samych plusów. Mam wrażenie, że czytałam lub oglądałam film czy anime o podobnej tematyce czyli świat gier, złote jajo, wirtualna rzeczywistość. Kolejnym minusem jest to, że bohaterowi wszystko idzie z ogromną łatwością, taki według mnie prawdziwy typ geeka komputerowego, jednak jest to powieść bardzo urocza, która pokazuje smutną rzeczywistość do której nasz świat idzie wręcz pędzi z nową technologią.


Ocena: 8/10

Książka jak najbardziej wciąga i szybko się czyta. Polecam ją każdemu! 

2 komentarze: